I LIGA. Podsumowanie pierwszych kolejek

10:30 28.09.2022

Za nami dwie premierowe kolejki w grupie B I Ligi Kobiet. Liderów tabeli z kompletem punktów jest trzech – to beniaminek z Kalisza, a także nie kryjące zamiarów walki o główną premię sezonu zespoły z Żor oraz Jeleniej Góry. Olkuszanki w tym samym zestawieniu po rozegraniu jednego meczu plasują się na 8. miejscu, wyprzedzając m.in. swojego najbliższego rywala z Legnicy.

I LIGA. Podsumowanie pierwszych kolejek
I LIGA. Podsumowanie pierwszych kolejek
I LIGA. Podsumowanie pierwszych kolejek

W pierwszej serii gier sezonu 2022/2023 Srebrne Lwice zgodnie z terminarzem zaliczyły pauzę. O stawkę zagrała jednak cała reszta i jeśli szukać inauguracyjnej niespodzianki, to na pewno za taką można uznać wynik starcia UKS Dziewiątki ze Startem Pietrowice Wielkie. Legniczanki przegrały we własnej hali z beniaminkiem rozgrywek 32:38. Zgodnie z planem triumfowały ekipy z Żor – wyjazdowa wygrana 31:23 z Sośnicą Gliwice, Jeleniej Góry – zwycięstwo przed własną publicznością 34:31 z nowicjuszem na I-ligowym froncie Victorią Świebodzice, a także z Kalisza, który na wstępie rozgromił Śląsk Wrocław aż 42:21. Pełna pula po debiutanckiej kolejce została również w Krakowie, gdzie „Pasiaczki” bez większych problemów 26:17 ograły Otmęt Krapkowice.

Druga kolejka potwierdziła, że liderzy są naprawdę mocni. Po przeszło druwiestobramkowym zwycięstwie nad Śląskiem, kolejny pewny triumf, tym razem wyjazdowy w Pietrowicach Wielkich 35:25 odniósł AWS Szczypiorno Kalisz, który wysyła poważny sygnał, że rola beniaminka na zapleczu PGNiG Superligi nie jest mu straszna. Swoje zrobił też drugi z faworytów do podium, a więc MTS Żory. Podopieczne Bartłomieja Dudy w minioną niedzielę nie dały szans Cracovii, wygrywając na swoim terenie z drużyną ze stolicy Małopolski 36:24. Oprócz wspomnianej wyżej dwójki, kompletem punktów może obecnie pochwalić się również „Jelonka”. Karkonosze jak dobrze wiemy w sobotni wieczór okazały się lepsze od Srebrnych Lwic, skutecznie nawiązując do walki o Ligę Centralną, w której prawo gry w przyszłym sezonie uzyskają zespoły, które w trwającej kampanii uplasują się w tabelach I lig do 4. miejsca włącznie. Powody do radości w ostatnich godzinach mają też w Gliwicach – Sośnica wygrała 31:29 we Wrocławiu oraz w Świebodzicach, gdzie Victoria w małych derbach Dolnego Śląska po raz pierwszy zapunktowała na tym poziomie kosztem UKS Dziewiątki – 32:31 dla gospodyń.

Po dwóch tygodniach grania, uczestników grupy B czeka teraz wolny weekend przeznaczony na kadrę. Do rywalizacji o punkty Dziewczyny wrócą 8 i 9 października. W ramach 3. kolejki dla nas najważniejsza będzie wyjazdowa potyczka Lwic z UKS Dziewiątką. Oba zespoły na tę chwilę muszą szukać premierowych punktów i choćby z tego powodu spotkanie w Legnicy będzie miało spory ciężar gatunkowy. W innych spotkaniach: AWS Szczypiorno Kalisz podejmie u siebie Victorię Świebodzice, Sośnica Gliwice gościć będzie Start Pietrowice Wielkie, do Krakowa na mecz z Cracovią przyjedzie Śląsk Wrocław, a w Krapkowicach dojedzie do starcia Otmętu z MTS-em Żory.

Skoro znamy już ligowe podium (Kalisz wyprzedza Żory i Jelenią Górę), to teraz czas, by poznać liderkę klasyfikacji strzelczyń. W tym zestawieniu prowadzi Martyna Szczepanik ze Świebodzic, która w dwóch meczach zdobyła już 23 bramki. Miejsce drugie ex aequo dla Joanny Rodak z Pietrowic Wielkich i Joanny Załogi z Jeleniej Góry. Obie mają na swoich kontach po 16 goli, a tuż za Nimi czai się Agnieszka Zioła, klubowa koleżanka Pani Rodak z Pietrowic Wielkich.

Jeśli chodzi natomiast o dorobek bramkowy olkuskich szczypiornistek, to najskuteczniejsza w sobotę była Aleksandra Zub, która zaliczyła 6 trafień. Za Nią plasują się Vanessa Nowak (5 goli) oraz Wiktoria Sioła z Karoliną Herian – po 4 bramki.

SPR Olkusz (PK)