JUNIORKI MŁODSZE. Walka o Final four trwa!

20:53 28.05.2021

Po dwóch dniach rywalizacji w ramach 1/4 Mistrzostw Polski w Rudzie Śląskiej, podopieczne Patrycji Głąbik z trzema punktami na koncie zajmują 2. miejsce w tabeli. Jeśli jutro na zakończenie turnieju pokonają swoje rówieśniczki z Legnicy, to zapewnią sobie awans do strefy medalowej! W czwartek olkuszanki w pewnym stylu ograły MTS Kwidzyn, a w piątek nieznacznie uległy gospodyniom trzydniowych zmagań. O końcowym triumfie Zgody zadecydowała zaledwie jedna bramka.

MECZ 1. MTS Kwidzyn – SPR Olkusz 33:36 (16:18)

MTS: Niemyt, Peplińska – Drewnik (10), Kaleta (8), Męczykowska (4), Palczewska (3), Grzona (2), Dajczak (2), Zgleszewska (1), Janik (1), Karwowska (1), Muzolf (1), Krefft, Olędzka, Pankowiak, Kubiak.

SPR: Januszek, Wadas, Czarnota – Nowak (10), Herian (8), Sołościuk (6), Sidor (6), Kozyra (4), Bartusik (1), Basara (1), Stach, Błaszczykiewicz, Fiołna, Polakowska oraz Sarota, Faryńska.

Na przekór poprzednim mistrzowskim turniejom, tym razem olkuszanki boiskową rywalizację rozpoczęły z dużym animuszem. Jedynie po pierwszej akcji zespół z Pomorza prowadził, w następnych minutach warunki na parkiecie dyktowały już Młode Lwice. W 10. minucie 7:3 dla SPR-u, w 20. remis po 12, a do przerwy dwubramkowa zaliczka 18:16. Po zmianie stron gra olkuskiego zespołu wyglądała jeszcze lepiej. Dzięki wysokiej skuteczności w ataku nasza drużyna szybko powiększyła przewagę najpierw do sześciu, a później nawet do ośmiu bramek. W kulminacyjnym momencie – w 57. min Młode Lwice prowadziły 36:27. MTS grał do końca i ostatecznie zmniejszył dystans do trzech trafień. Punkty jednak zasłużenie zainkasowały olkuszanki, które błyszczały w ofensywie. 10 goli ustrzeliła Vanessa Nowak, 8 bramek zdobyła MVP meczu kapitan Karolina Herian, a po 6 trafień dołożyły dwie Nikole – Sołościuk oraz Sidor.

MECZ 2. KS Zgoda Ruda Śląska – SPR Olkusz 22:21 (9:10)

Zgoda: Gontarek – Szewczyk (8), Gardian (4), Dera (4), Szydełko (3), Bodzianowska (2), Macioł (1), Mynarek, Madej, Małek oraz Sierant, Czauderna, Sorokowska, Boruta.

SPR: Januszek, Czarnota – Nowak (6), Bartusik (3), Kozyra (3), Sidor (3), Stach (2), Herian (2), Sołościuk (1), Basara (1), Sarota, Fiołna oraz Błaszczykiewicz, Faryńska, Polakowska, Pawłowska.

W piątek byliśmy świadkami zupełnie innego spotkania niż to na inaugurację. Atak zastąpiła szczelna obrona, ale i stawka tego pojedynku była naprawdę spora. Olkuszanki przy ewentualnym zwycięstwie zapewniłyby sobie udział w turnieju Final Four, natomiast wygrana Zgody również mocno przybliżała zespół trenera Józefa Szmatłocha do wymarzonego awansu do najlepszej czwórki w kraju. Już pierwsze akcje pokazały, że o wygranej którejś z ekip zadecydują detale. Do przerwy padło zaledwie 19 goli – 9 dla Rudy Śląskiej i 10 dla Olkusza. Trzy z nich było autorstwa ponownie najskuteczniejszej w barwach Młodych Lwic Vanessy Nowak, po dwa trafienia dorzuciły Karolina Herian z Oliwią Bartusik, a z koła trafiła również Nikola Sidor. Świetnie swoją pracę w premierowych dwóch kwadransach wykonywały obie bramkarki: Justyna Gontarek w Zgodzie i Emilia Januszek w SPR-ze, które wysoką dyspozycję potwierdziły także po przerwie. Scenariusz obowiązujący na parkiecie niezmiennie trzymał w napięciu, a wynik najczęściej oscylował w granicach remisu. W 42. min olkuszanki miały świetną okazję na to, aby odskoczyć na trzy bramki, jednak kontrę Amelii Basary doskonale powstrzymała Gontarek, a wkrótce potem z przewagi Młodych Lwic nic już nie pozostało. Ostatnie pięć minut to już prawdziwy thriller. Kolejny szybki wypad tym razem po rzucie Natalii Stach zakończył się dwudziestym golem dla SPR-u. W następnej akcji wyrównała najlepsza wśród gospodyń Oliwia Szewczyk i obowiązywał remis 20:20. Odpowiedź ze strony Vanessy Nowak okazała się skuteczna, więc olkuszanki ponownie miały skromną zaliczkę, której nie udało się jednak obronić. Najpierw Natalia Szydełko, a później Natalia Gardian przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Zgody. W ostatnich sekundach Młode Lwice miały piłkę meczową na doprowadzenie do rzutów karnych, jednak nie znalazły drogi do siatki i po końcowej syrenie to rudzianki oszalały z radości, bo one mając w dorobku 5 punktów prowadzą w turniejowej tabeli i są już jedną nogą w TOP 4. Olkuszanki aby utrzymać 2. miejsce w sobotę muszą bezsprzecznie wygrać. Rywal niewygodny – UKS Dziewiątka Legnica, ale jak pokazał dzisiaj MTS Kwidzyn – rywal jak najbardziej do ogrania.

Wyniki spotkań po dwóch dniach turnieju w grupie M 1/4 Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych:

DZIEŃ 1 – 27 maja (czwartek)
MTS Kwidzyn – SPR Olkusz 33:36 (16:18)
KS Zgoda Ruda Śląska – UKS Dziewiątka Legnica 31:31 (15:16) karne 6:5

DZIEŃ 2 – 28 maja (piątek)
UKS Dziewiątka Legnica – MTS Kwidzyn 26:35 (13:16)
KS Zgoda Ruda Śląska – SPR Olkusz 22:21 (9:10)

DZIEŃ 3 – 29 maja (sobota)
10:00 SPR Olkusz – UKS Dziewiątka Legnica