Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz

 

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz zostało utworzone 20 maja 2009 roku. Po zarejestrowaniu w KRS klub otrzymał osobowość prawną w lipcu tego samego roku. W skład pierwszego zarządu klubu weszli: Marcin Kubiczek - prezes, Roman Nowosad - członek zarządu oraz dyrektor biura, Marek Płatek - członek zarządu oraz trener drużyny seniorek, Katarzyna Polak - członek zarządu oraz kierownik drużyny seniorek, Marcin Bujas - członek zarządu.

Sezon 2009/2010 był dla nas pod wieloma względami udany. Największą radość przyniosła nam sama gra dziewczyn w Ekstraklasie. Potyczki z takimi "wielkimi" żeńskiego handballu w naszym kraju jak SPR Lublin, Zagłębie Lubin czy Piotrcovia to niesamowity zaszczyt i mnóstwo nauki na przyszłość. Cały sezon był pod względem wyników zapewne rozczarowaniem (ostatnie miejsce w rozgrywkach i powrót do I ligi) ale zanotowaliśmy też małe sukcesy jak: pierwsza w historii klubu wygrana w PP (pokonaliśmy drużynę Start-u Elbląg). Na dzień utworzenia Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz, w Klubie zrzeszone były: Seniorki grające w Ekstraklasie prowadzone przez trenera Marka Płatka, drużyna Juniorek prowadzona przez zawodniczkę zespołu Seniorek i jednocześnie trenerkę piłki ręcznej Monikę Twarowską, zespół Młodziczek prowadzony przez instruktora piłki ręcznej Annę Korczyk. We wrześniu 2009 roku powołano pierwszą drużynę Dziewcząt, którą powierzono Katarzynie Krawczyk. Sezon rozgrywkowy 2009/2010 reprezentowało 47 zawodniczek SPR Olkusz, zrzeszonych w trzech zespołach młodzieżowych z ramienia Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej w Krakowie oraz 21 zawodniczek pierwszej drużyny z ramienia Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Wiosną 2010 roku niespodziewanie odszedł Roman Nowosad, jego funkcję przejęła Katarzyna Polak która została dyrektorem SPR Olkusz i Marcin Bujas który objął funkcję dyrektora do spraw organizacyjnych. 15 listopada 2010 roku rezygnację z funkcji członka zarządu złożył Marek Płatek.

W czerwcu 2013 roku nastąpiła zmiana Zarządu SPR Olkusz. Prezesem na drugą kadencję został wybrany Marcin Kubiczek, wiceprezesem Katarzyna Polak a skład zarządu uzupełnił Janusz Cieślik.

W przeszłości w olkuskich drużynach wychowało się wiele doskonałych zawodniczek, które zasiliły czołowe polskie i zagraniczne kluby: Jolanta Chwast-Suchorabska, Krystyna Stach-Szostek, Danuta Sośnierz - Głąb (GZKS Sośnica Gliwice), Katarzyna Chmiest (AZS - AWF Kraków), Dorota Ciułek (AZS Warszawa), Aleksandra Grela (Cracovia) i Sylwia Usowska (szwajcarska Ekstraklasa – HC Nion Genewa).

Od początku działalności SPR Olkusz zawodniczki klubu były powoływane do kadr wojewódzkich oraz narodowych. Młodzieżowymi reprezentantkami Polski w latach 2009 - 2011 były: Alicja Fierka, Paulina Leszczyńska, Paula Przytuła oraz Marta Wawrzynkowska. W sezonie 2009/2010 do kadry wojewódzkiej powołanie dostały trzy zawodniczki SPR-u: Paulina Leńczuk, Justyna Palimąka oraz Adriana Shtanhret.

W sezonie 2010/2011 do kadry województwa powołanie otrzymały dwie zawodniczki: Kamila Stach i Sylwia Sroka. W sezonie 2012/2013 siedem zawodniczek: Olimpia Bień, Adriana Bierlet, Emilia Minor, Laura Nawara, Karolina Plutka, Wiktoria Sioła oraz Julia Szczepanek. W sezonie 2013/2014 jedenaście zawodniczek: Klaudia Odrobina, Aleksandra Petlic, Kinga Florczyk, Wiktoria Tabor, Wiktoria Sidor, Wiktoria Leka, Alicja Cebula, Angelika Radowiecka, Weronika Walczak, Zuzanna Bogdańska oraz Paulina Kałdos.

W sezonie 2015/2016 pięć kadrowiczek: Angelika Radowiecka, Magdalena Barczyk, Wiktoria Sidor, Oliwia Sołościuk i Wiktoria Tabor zajęły VII miejsce w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Karpaczu w dniach 18-23 lipca 2016 r zdobywając dla SPR Olkusz 15,625 punktu. Ogólna liczba punktów uzyskanych w klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży to 47,26 punktu. Liczba najlepsza w historii klubu.

W sezonie 2014/2015 powołanie do kadry województwa Małopolskiego otrzymało 11 zawodniczek SPR Olkusz: Zofia  Bigaj, Julia Jesień, Adriana Kasprowicz, Kinga Kasprowicz, Weronika Kordaszewska, Magdalena Sołtysik, Paulina Łatka, Wiktoria Petlic, Nikola Rusek, Oliwia Sołościuk oraz Zuzanna Żur.

W sezonie rozgrywkowym 2016/2017 SPR Olkusz w rozgrywkach reprezentuje siedem zespołów. W drugiej rundzie do rozgrywek być może zostanie zgłoszony zespół, który powstał we wrześniu 2016 roku – Dziewcząt rocznik 2006. W rozgrywkach młodzieżowych Klub jest reprezentowany w rozgrywkach Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej przez 104 zawodniczki zrzeszone w drużynach.

W sezonie 2017/2018 drużyna juniorek w składzie: Aleksandra Petlic, Magdalena Sroka, Wiktoria Tabor, Magdalena Sołtysik, Zuzanna Żur, Magdalena Barczyk, Wiktoria Sioła, Julia Mrozowska, Julia Jesień, Sandra Bocheńska, Weronika Gęgotek, Wiktoria Sidor, Laura Nawara, Natalia Kolonko oraz Klaudia Zub prowadzona przez trenera Marcina Księżyka zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski - jest to jak dotąd największy sukces w dziejach klubu i olkuskiego sportu.

Sezon 2017/2018 był również udany dla seniorek, drużyna złożona w dziewięćdziesięciu procentach z wychowanek SPR-u zdobyła Mistrzostwo Pierwszej Ligi grupy B.

Kolejna ligowa kampania na swojej mecie przyniosła dwa 4. miejsca – chyba najbardziej nielubiane przez sportowców i kibiców. Tuż za podium Mistrzostw Polski Juniorek uplasowały się podopieczne duetu trenerskiego Marcin Księżyk – Patrycja Głąbik. Młode Lwice w turniejowym meczu o wejście do finału krajowego czempionatu uległy miejscowej Koronie Handball Kielce, a brązowe medale przegrały po nieustępliwej walce szczególnie w drugiej połowie z SPR Gdynia. Olkuszanki w stolicy województwa świętokrzyskiego wystąpiły w składzie: Aleksandra Petlic, Wiktoria Tabor, Magdalena Barczyk, Laura Nawara, Patrycja Jałowicka, Adriana Kasprowicz, Kinga Kasprowicz, Wiktoria Sioła, Weronika Gęgotek, Oliwia Sołościuk, Magdalena Sołtysik, Zuzanna Żur.

To samo 4. miejsce na zakończenie I-ligowego sezonu zajęły dorosłe Lwice. SPR w zmaganiach o podium na zapleczu PGNiG Superligi okazał się słabszy od Varsovii, Imperium Katowice i JKS Jarosław. Awans do elity w świetnym stylu zapewniły sobie jarosławianki, a z olkuskim klubem w poszukiwaniu nowych wyzwań rozstał się trener Marcin Księżyk.

Przed sezonem 2019/2020 funkcję pierwszego szkoleniowca SPR-u objął Kamil Zawada. Młody, perspektywiczny i wciąż pozostający jeszcze na dorobku opiekun Srebrnych Lwic po pierwszej części rozgrywek razem ze swoim zespołem przewodził tabeli I Ligi, po drodze wygrywając choćby w Kielcach z głównym pretendentem do awansu. Premierowe półrocze było niemal idealne, bowiem z kompletem punktów Mistrzyniami Małopolski zostały olkuskie Juniorki, które w nagrodę ponownie znalazły się w krajowej drabince ekip starających się o medale Mistrzostw Polski. Obecny 2020 rok przyniósł ogromne zawirowania. Młode Lwice po przebrnięciu przez 1/16 Finału Mistrzostw Kraju, walkę o ćwierćfinał przegrały w dalekim Kwidzynie, natomiast przodownictwo w tabeli na rzecz Korony straciły I-ligowe zawodniczki. Na początku marca świat sportu zatrzymał się przez pandemię Covid-19 i jak wiadomo do względnej normalności wróci dopiero za kilka tygodni. 

Najnowsza historia SPR Olkusz pisze się na naszych oczach. Klub postawił bowiem na rozwój plażowej piłki ręcznej, a więc dyscypliny, której w Srebrnym Mieście jeszcze nikt nigdy nie widział. Powstał piękny obiekt, dziewczęta trenują i już myślą o Mistrzostwach Małopolski zaplanowanych jeszcze przed początkiem wakacji. 

Kalendarz Wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Kontakt

Telefon: +48 600343111
E-mail: spr@sprolkusz.pl 
Strona WWW: www.sprolkusz.pl

ul. Floriańska 2
32-300 Olkusz, Małopolska
POLSKA