MŁODZICZKI. Pucharowy debiut!

09:00 05.05.2022

Drużyna Młodziczek 2008/09 prowadzona przez Patrycję Głąbik ma za sobą historyczny udział w 1/16 Finału Pucharu ZPRP. Olkuskie Lwiątka w miniony weekend obok Korony Handball, MKS-u Lublin i MUKS-u Czarni Regimin rywalizowały w Kielcach o awans do grona szesnastu najlepszych ekip w Polsce. I choć konkurencja okazała się zbyt wymagająca, to jednak doświadczenie, jakie na parkiecie zdobyły młode szczypiornistki z pewnością zaprocentuje w kolejnych miesiącach. Takie turnieje dają bowiem wiele bezcennego materiału szkoleniowego, z jakiego trenerzy i zawodniczki lubią i potrafią korzystać.

Już sam udział w ogólnopolskich zmaganiach w przypadku olkuszanek należy rozpatrywać w formie sukcesu. Drużyna oparta w całości na piłkarkach z młodszego o rok, a nawet dwa lata od wiodącego w tej kategorii wiekowej rocznika 2007 tuż przed Wielkanocą została wicemistrzem Małopolski, co zapewniło jej promocję do prestiżowej rywalizacji o krajowy Puchar.

Trenerka Głąbik od samego początku była bardzo ostrożna w ocenie szans swojego zespołu co do wspinania się po szczeblach ogólnopolskiej drabinki. Różnica wieku, a przy tym i w warunkach fizycznych zdecydowanie więcej szans dawała rywalkom. Nie mniej do Kielc nasze Młodziczki pojechały pełne pozytywnej energii i chęci sprawienia niespodzianki. Boisko jednak szybko zweryfikowało obecną dyspozycję Lwiątek. Siły nie poszły za zamiarami.

MECZ 1. MKS Lublin

Już pierwsze, piątkowe spotkanie z utytułowanym MKS-em Lublin pokazało, że stawka uczestników turnieju w Kielcach jest bardzo wymagająca. Na wstępie meczu otwierającego kielecką imprezę, Lwiątka trzymały się jeszcze dzielnie przeciwniczek, ale te po upływie 10. minuty zaczęły systematycznie „odjeżdżać”. Wiodącą postacią w barwach SPR-u była Julia Bylica, która w pojedynkę rzuciła cztery bramki. Później na listę strzelczyń po stronie olkuszanek wpisały się też Amelia Filo, Wiktoria Małysa oraz Marzena Noga, jednak wystarczyło to jedynie do tego, by na przerwę zejść przy wyniku 14:8 na korzyść MKS-u. Po zmianie stron lublinianki jeszcze mocniej podkręciły tempo, co oczywiście wpłynęło na rezultat. Przewaga rywalek zaczęła rosnąć, by ostatecznie po pełnych 50 minutach wynieść szesnaście goli. Końcowa syrena obwieściła triumf Lublina nad Olkuszem 30:14. Najskuteczniejsza wśród Lwiątek okazała się autorka siedmiu trafień Julia Bylica.

1/16 PUCHARU ZPRP MŁODZICZEK – MECZ 1.

MKS Lublin – SPR Olkusz 30:14 (14:8)

MKS: Chudek, Mazur – Puchacz (6), Aleksandrowicz (5), Napora (4), Misiura (4), Zakrzewska (3), Kulczycka (3), Wójcik (2), Jedut (1), Smyk (1), Dębczak (1), Grzegorczyk, Łukasik, Wasilik, Zięba.

SPR: Gamrot, Woszczek – Bylica (7), Noga (2), Filo (2), Haberka (1), Małysa (1), Jesień (1), Niećko, Bałazy, Kaziród, Majewska, Patycka.

MECZ 2. Korona Handball Kielce

Sobota była dniem rywalizacji z gospodyniami turnieju. Kielczanki dzień wcześniej dosyć niespodziewanie przegrały z zespołem z mazowieckiego Regimina, dlatego starcie z SPR-em było dla Korony niejako meczem o wszystko. Motywacja wzięła górę nad presją i dzięki temu miejscowe pokazały pełnię swoich możliwości. Olkuszanki natomiast nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki, już do przerwy tracąc do przeciwniczek dziesięć goli (7:17). Druga połowa już bardziej wyrównana, ale nadal pod kontrolą kielczanek, które ostatecznie wygrały 28:15 i zachowały szanse na awans do kolejnej rundy. Co innego Lwiątka, wśród których ponownie najwięcej zasług należy przypisać Julii Bylicy. Popularna „Yuki” zdobyła 66% wszystkich bramek dla SPR-u! Aż dziesięć razy trafiła do siatki kielczanek, zyskując miano najskuteczniejszej zawodniczki całego spotkania. Chociaż tyle na pocieszenie…

1/16 PUCHARU ZPRP MŁODZICZEK – MECZ 2.

Korona Handball Kielce – SPR Olkusz 28:15 (17:7)

Korona: Mazur, Smelcerz – Piwowar (9), Sadowska (9), Kiniorska (5), Łagożna (2), Ubysz (2), Płowiec (1), Jarosz, Kosacka, Zagdańska, Małecka, Zychowicz, Sutowicz oraz Prokopoudi.

SPR: Gamrot, Woszczek – Bylica (10), Filo (3), Noga (2), Jesień, Kaziród, Bałazy, Niećko, Majewska, Małysa, Haberka, Patycka.

MECZ 3. MUKS Czarni Regimin

Po dwóch porażkach nadszedł czas na pożegnanie z turniejem i całą ogólnopolską rywalizacją. Przygoda krótka, lecz bardzo pouczająca, a szczególnie trzeci mecz z Czarnymi wlał w serca sympatyków Lwiątek dużą dawkę optymizmu. Bo choć i tym razem rywalki okazały się lepsze, to sam występ olkuszanek można ocenić jako pozytywny. Drużyna z Regimina w niedzielę grała o dużą stawkę, bo wciąż liczyła się w walce o promocję do grupy TOP 16 w kraju. Czarne musiały jednak wygrać i liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie drugiego niedzielnego spotkania, w którym Korona mierzyła się z MKS-em Lublin. Podopieczne Jacka Wardy zaczęły zgodnie ze swoim planem, w 8. minucie prowadząc 5:2, jednak Lwiątka nie zamierzały się łatwo poddawać i przed upływem kwadransa to one miały jedną bramkę w zapasie – 6:5! To był jedyny taki moment przez cały weekend, kiedy wynik premiował najmłodszą w stawce olkuską ekipę. Czarne po słabszych kilku minutach wróciły jednak do swojego dobrego poziomu, już do przerwy prowadząc 10:8. Po wznowieniu rywalki z Mazowsza nie mogły mocniej odskoczyć, a była nawet taka chwila, w której Lwiątka traciły do MUKS-u tylko jedno trafienie – 16:17 w 43. min po golu Julii Bylicy. Później jednak trzy rzuty karne z rzędu wykorzystała Michalina Malinowska i pisząc kolokwialnie – spawa się rypła. Po końcowej syrenie rywalki cieszyły się z wygranej 22:17, a po zakończeniu ostatniego starcia turnieju w Kielcach ich radość była jeszcze większa, bowiem „mała tabelka” pomiędzy trzema zainteresowanymi drużynami pokazała, że awans do 1/8 Pucharu ZPRP Młodziczek obok gospodyń zapewniły sobie właśnie szczypiornistki z Regimina. Lublin oraz Olkusz zakończyły natomiast swój tegoroczny udział w mistrzowskich imprezach.