Srebrna Karolina Herian!

19:00 07.08.2022

W minioną niedzielę na płockim rynku oficjalnie zakończył się sezon 2021/2022 w piłce ręcznej plażowej. Poznaliśmy rozstrzygnięcia w ramach PGNiG Summer Superligi, gdzie triumfowały Byczki Kowalewo Pomorskie – wśród kobiet oraz Petra Płock – wśród mężczyzn. Dla nas, jako Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz, finałowy turniej na Mazowszu miał spore znaczenie, bowiem w barwach Pyrek Poznań wystąpiła Karolina Herian. Nasza zawodniczka do domu wróciła jako wicemistrzyni Polski!

Srebrna Karolina Herian!
Srebrna Karolina Herian!
Srebrna Karolina Herian!

Dla niespełna 18-letniej Herian ostatnie tygodnie były bardzo pracowite. Najpierw powołanie do kadry narodowej Juniorek, następnie wylot na światowy czempionat do greckiego Heraklionu okupiony urazem nosa, a po powrocie krótka rekonwalescencja, udział w młodzieżowych, klubowych mistrzostwach kraju i na koniec zaproszenie przez trenerkę Karolinę Pedę do gry w turnieju finałowym dorosłej PGNiG Summer Superligi.

O ile wyprawę na południe Europy Herian mimo brązowego medalu, przez pryzmat bolesnej i niewdzięcznej kontuzji wspomina średnio, o tyle końcówka sezonu przyniosła wiele powodów do satysfakcji. Co prawda w Kątach Wrocławskich razem z juniorską ekipą SPR-u nie udało się stanąć na podium, ale za to bardziej szczęśliwy okazał się Płock, skąd Karolina razem ze swoimi koleżankami z Poznania przywiozła srebrny medal Mistrzostw Polski.

Herian w składzie Pyrek zagrała już tydzień wcześniej, podczas bliźniaczych zmagań na plaży w Gdańsku. Była mocnym punktem swojego zespołu, więc naturalnym było kolejne powołanie przez trenerkę Pedę, tym razem już do turnieju finałowego, w trakcie którego poznaliśmy najlepsze dorosłe drużyny minionego sezonu. Najważniejsze mecze turnieju na żywo, na swojej sportowej antenie relacjonowała Telewizja Polska, a z racji tego, że Pyrki dotarły aż do spotkania o złoto, to mieliśmy okazję śledzić poczynania naszej szczypiornistki na szklanym ekranie. W finałowym starciu Pyrki ostatecznie musiały uznać wyższość Byczków z Kowalewa Pomorskiego, ale drugi set dostarczył wielkich emocji. Niewiele zabrakło, aby o końcowym rozstrzygnięciu zadecydowały shoot outy.

Mimo wszystko wicemistrzostwo Polski Pyrek opartych wyłącznie na zawodniczkach w wieku juniorek to duży sukces i zarazem potwierdzenie, że niedawny brązowy medal Mistrzostw Świata nie był przypadkowy. Płocki finał PGNiG Summer Superligi stał się również okazją do nagrodzenia kadrowiczek, które dobrze rokują na przyszłość, co zaznaczają wybitne postacie z handballowego środowiska.

Karolina, serdecznie gratulujemy wszystkich powołań i możliwości grania z najlepszymi. To wynik ciężkiej pracy i niewątpliwego talentu popartego ogromną pokorą. Masz brązowy medal młodzieżowych Mistrzostw Świata i srebrny krążek seniorskich Mistrzostw Polski, ale musisz wiedzieć, że dla nas jesteś ZŁOTA!

Tekst: SPR Olkusz (PK)

Zdjęcie: KS Pyrki Poznań